logo

TISÍC MASEK

Představte si malou českou vesnici. Pár domků v malebném údolíčku u lesa s malou hospůdkou. Zasraná díra, kam odbočíte jenom omylem. Jasný konec světa. Takových je spousta, ale tahle je přesto jiná. Tady mají problém s rybami, které přitáhly kdoví odkud, bydlí v ruinách kolem jezera a „je po nich cejtit každej zkurvenej chlast a jsou cejtit i v tý vymrdaný balený vodě“.

Mají i márnici, ve které týpek s ksichtem jako E. T. dělá mrtvolám díry do hlavy a vypouští z nich krev. Jo, a abych nezapomněl, půlka této vesnice patří k jakémusi pohanskému kultu, pořádají orgie a neštítí se ani dětských obětí. Prostě vesnická idylka pro lufťáky. A nyní sem přišel tajemný cizinec v dřevěné masce a prastaré síly se daly do pohybu.

Nebo jak říká samotná citace na obalu: „Než přišel ten cizinec v masce, byl v naší vesničce klid. Rybí příšery z jezera se neukázaly nad hladinou už několik týdnů, obětní rituály na počest černé kozy z lesů probíhaly přesně podle plánu a velekněžka zvěstovala, že přijde dobrá sezóna. Jenže ten chlap v masce, co přišel kdovíodkud pěkně zamíchal místníma pořádkama. Slíbil, že přivolá černou kozu z lesů a ta nám pomůže konečně se zbavit těch pitomých ryb z jezera. Ale udělal mnohem víc než to. Víc, než bysme si přáli…“ A taky, že jo!

Komiks Tisíc masek bratří Antonína a Jiřího Tesařových je útlou jednohubkou, čítající 105 stran. Chuťovkou s Lovecraftovskou atmosférou mi trošku připomněl film „Kukuřičné děti“. Oba bratři, kteří mají na triku už komiksy „Gymnázium příšer“ a „Varsus“, mi byli doposud neznámí a o to větším překvapením pro mě tento komiks byl. Dobře gradující scénář doplňuje pro mě překvapivě dobrá černobílá kresba.

Občas komiksům vyčítám příliš „sterilní“ dialogy. Příliš uhlazené věty bez výraznějších emocí a peprnějších slov. Tento komiks se blíží opačnému konci stupnice tohoto hodnocení. Spisovnou větu aby tam člověk pohledal. A vulgarity jsou tam téměř stejně četné jako spojky. Ale při čtení jsem poměrně rychle otupěl a navíc k tomuto příběhu to sedí jako prdel na hrnec.

Komiks vydalo nakladatelství Kobuta jako svůj čtrnáctý svazek. Doporučená cena je příjemných 149 Kč a kniha si rozhodně zaslouží vaší pozornost. Protože pokud skončí v Levných knihách, tak si pro vás přijde černá koza z lesů.

(Visited 185 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE