logo

KRM VLKA, JAK CHCEŠ, ON VŽDY K LESU HLEDÍ

Tohle slovanské mudrosloví charakterizuje vlčí povahu. A především o něm je osmý díl výborné série scénáristy Billa Willinghama a jeho kreslířského týmu v čele Markem Buckhinghamem a Shawnem Leialohou – Mýty. Pohádkové bytosti, které nedobrovolně žijí v člověčím exilu, se musí se svým vyhnanství nějak vyrovnat. Všichni však vědí, že to je běh na dlouhou trať. V mezidobí ale prožívají také své osobní patálie a radosti. A ti mocní připravují plány, aby Nepříteli, který je z Domoviny vyhnal, co nejvíc znepříjemnili život a ochránili své současné bydliště a někdy v budoucnu získali zpět, co jim patří. Nyní vymysleli plán, jak ztrpčit život hlavnímu mozku temné strany. K tomu však potřebují Wolfiho, který před nějakou dobou beze stopy zmizel a zanechal po sobě jen vznášející se děti, které se dokáží změnit ve vlky, a tesknící Sněhurku.

Svět Mýtů od toho našeho zase není tolik vzdálený. I zde existuje politika ve všech jejich podobách a mocenské praktiky, jenž dokáží hýbat s životy mnohých. Každý, kdo má nějaké slovo nebo postavení, si občas musí ušpinit ruce (nebo tlapky, kopýtka atd.), aby prospěch jiného (či všech) zúročil ve svůj. V tomhle případě byl do širého lidského světa vyslán Mauglí, aby se vydal po značně vychladlé a pořádně zametené stopě Velkého zlého vlka. Současný vládce Mýtu Krásný princ totiž zosnoval tajný plán, který bez pomoci Wolfiho jednoduše neuskuteční. Oproti tomu Wolfi nestojí o žádnou společnost a udělal vše proto, aby ho nikdo nenašel. Někde v temných hvozdech nejzapomenutějšího koutu světa léčí svůj srdcebol. Mauglí, pokud bude jeho mise úspěšná, může osvobodit Baghíru, který je uvězněn v kleci, neboť se zúčastnil povstání na Farmě – dalším tajném místě, kde žijí Mýty. Hlavně ty, které nedokáží přijmout lidskou podobu nebo „jen“ neovládají své chování. Ruka ruku myje a pokud všichni nedrží za jeden provaz, je Mýtov opravdu velmi zranitelný. Ale nikdy nic není zadarmo. O tomhle všem a množství jiného vypráví první část osmé knihy nazvané Vlci.

V druhé části bude podniknuta tajná a nebezpečná mise do samotného hlavního stanu Nepřítele. Cesta nevede přímo, ale pořádnou oklikou. Jak již bylo řečeno, nic tady není zadarmo a pokud někdo soudný přiloží ruku k dílu, bude za to něco chtít. Je tomu tak i v tomto případě. Nejen obyvatelé Mýtova a Farmy, ale i samotný čtenář, se se slzami na krajíčku dočkají něčeho, v co už snad ani nedoufali. Věci tak dostávají svůj spravedlivý řád a štěstí se z pojmu vyslovovaného nenapravitelnými snílky, stává realitou všedního pohádkového dne. Seznámíme se i s novým, dosud nepoznaným světem, kde plány a vzdušné zámky dostávají konkrétní obrysy. Pokud vám v posledních dílech chyběla jedna pěkná a všemi mastmi mazaná lepá děva, nezoufejte. V tomhle díle ji znovu najdete, protože zatímco se v Mýtově i na detašovaném pracovišti zvaném Farma, dějí po čertech zajímavé věci, ona se ujala mise mnohem důležitější. Charakter tohoto poslaní je však tak tajný, že se ho ani v téhle recenzi rozhodně nedovíte. Nebyl by to Bill Willigham, aby svým čtenářům nedodal nějaký ten bonusový příběh – čili nebudete ochuzeni ani tentokráte. A ke všemu ještě dostanete nášup v podobě mapy mýtických území, bez které se žádný opravdový fantasy epos jednoduše neobejde a navrch je k mání ještě kompletní scénář k jubilejnímu padesátému sešitu série.

I v osmé knize Vlci nás série Mýty přesvědčí o tom, že se jedná o jeden z nejzajímavějších počinů na pokračovaní, který na území naší Komiksové říše vychází. Jedná se zcela jistě o něco, co snese přísná kritéria napříč žánry a ke všemu je to celé postaveno na něčem, na čem jsme většinou všichni jako malí vyrostli. Jasně, některé pohádky se spíše povídaly za velkou louží, protože zdejší folklór měl vlastní mýty, ale pořád to nic nemění na faktu, že jako čtenáři cestujete nejen po tomhle jemnocitně utkaném báječném světě, ale především po stopách vlastního dětství. Na létajícím koberci se v čase vrátíte do doby, kdy vaše oči ještě měly nezkaženou jiskru a kdy jste neusnuli bez pravidelné večerní porce pohádkového dobrodružství. Bill Willingham si ale velmi dobře uvědomuje, že mezi jeho čtenáři nebude jen potěr, ale také ti, kterým již místo mlíka na bradě začaly rašit vousy. A tak podobně jako v Arabele cestujeme do Říše pohádek pro dospělé. Nemusíte se však bát, že by na vás na stránkách vyskočil Fantomas nebo jiná verbež. Tenhle výlet je čistě žánrový. Do Mýtů jsou totiž přimíchány ingredience jako detektivka, špionážní thriller či kapka hororu, tedy žánry, které nám začaly šmakovat, až jsme odrostli dudlíku a pamperskám. Jisté je, že pořádný vítr v téhle sérii nedělá pouze děda Severák!

(Visited 314 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE