logo

KDO BYDLÍ VE STARÉM DUBU – NO TO BUDETE ČUBRNĚT!

Tak předně, tohle je komiks pro děti, a to znamená vstup pouze na vlastní nebezpečí. Děti to dnes nemají jednoduché (cha, jako bychom to my kdy měli…), jakožto budoucí spotřebitelé jsou už dnes masírovány konzumním mainstreamem, aby i z nich jednou vyrostli spokojení žrouti bezduchých debilovin na jedno použití. Na druhou stranu, držet je v izolaci taky není úplně v oukeji, a tak se jako rodiče občas docela zapotíme při hledání „children friendly“ obsahu.

Naštěstí je tu původní česká tvorba pro děti, a ta zklame málokdy. Nepovažuji se za kdovíjakého odborníka na dětskou literaturu, ale od doby, co čteme dětem před spaním, se mi do ruky dostala už řádka knížek (ne nutně komiksových), které byly opravdu hezky graficky zpracované – a to nemluvím o mnohdy velmi čtivém obsahu. Oddělovat zrna od plev, toť naším údělem, nechceme-li si život zaplevelit nevkusem. Jedno takové zrnko nám letos v květnu přinesl Albatros v podobě autorského komiksu ostřílené ilustrátorské harcovnice Jarmily Marešové, titul nazvaný Kdo bydlí ve starém dubu.

A co tedy čeká na čtenáře od 5 let (jak doporučuje vydavatel)? Na zhruba čtyřiceti stranách najdeme jeden delší a jeden kratší komiksový příběh, mezi kterými se střídají malované dvoustrany s komiksy rovněž dvoustránkovými. Malovaná dvoustrana uvozuje každý komiks a obsahuje vždy souvětí, v němž malé obrázky nahrazují určitá podstatná jména (konkrétní postavy a objekty z knížky) a nutí tak děti tyto pojmenovávat, což jenom zvyšuje jejich interakci s příběhem. Celkem tedy v knize máme sedm komiksů proložených stejným počtem doprovodných ilustrovaných textů. Zvolený font je dostatečně velký, aby s ním neměli problémy jak malí čtenáři, tak ani my, staří fotři, kteří budeme svým ratolestem předčítat.

Kniha je zpracovaná na jedničku, předsádky zdobí krásná malba, která zárověň plní funkci mapy okolí starého dubu, kde se všechna dobrodružství malých hrdinů odehrávají. Hlavními postavami jsou veverka a myška (spřátelí se v prvním příběhu), které pak s dalšími zvířátky (ježkem, králíčky apod.) zažívají v drobných vtipných příhodách napětí, zkoušky přátelství, chodí spolu na maliny, pomáhají sousedům v nouzi a vůbec svorně čelí nepřízni osudu – a že jsou to někdy pořádné sračky (doslova). Hezky se to čte, hezky se na to dívá a co se týče komiksové narace, dočkáme se i takových osvěžení, jakými jsou dynamická práce s panely nebo celostránkové výjevy. Tedy žádná pobledlá sterilita se nekoná.

Atmosféru vyprávění podporují i vhodně zvolené barvy, čímž se jenom umocňuje prožitek z četby. Nečekejte ale žádné gejzíry emocí, které se vám dostanou pod kůži až z nich mrazí. Prostě a jednoduše, když je zvířátkům úzko, mají radost nebo je jim zima, bezpečně to z obrázků poznáte. U komiksu pro děti jednoznačné plus. Dalším velkým plusem je poctivá ruční práce – všechno včetně letteringu je ručně malované a žádné detaily nejsou vyloženě odbyté. Ostatně autorka se ilustrační tvorbě pro děti věnuje už pár desítek let, zejména pro nakladatelství Albatros a Meander, komiksy publikovala například v Čtyřlístku.

Výsledkem je tak přívětivá a čtivá knížka, která udělá radost nejenom dětem. Sháníte-li něco pro vaše malé začínající čtenáře, s myškou a jejími kamarády ze starého dubu neuděláte chybu. Vy ostatní možná zjistíte, že oželet pár piv a nakládaný hermelín nebyl vůbec špatný nápad.

(Visited 287 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový fanoušek, registrovaný hipster a zasloužilý otec.


KOMENTÁŘE