logo

REST IN PEACE, SPIDER-MAN

Není tomu tak dlouho, co vyšlo osmnácté číslo čtvrtletníku Ultimate Spider-Man a spol. Každé číslo obsahovalo čtyři sešity z Ultimate vesmíru, což je místo, kde jsou příběhy marvelovských superhrdinů vyprávěny od počátků. Nově, akčněji a drsněji tak, aby nalákaly nové čtenáře. Jedním z jeho základních prvků je fakt, že superhrdinové jsou smrtelní. Žádné zabijeme ho v čísle 256, aby se mohl za pár týdnů vrátit v Annualu k téhle příbuzné sérii. Ne, ten, kdo v něm umřel, mrtvý i zůstal (chudák Wasp).

Jak jsem již zmínil, Ultimate Spider-Man (překřtěn neoficiálně na Usámu) přinášel co čtvrt roku čtyři sešity za 199,-. Na počátku hostovala v magazínu vždy ve dvou sešitech vedle Spideyho nejslavnější rodina Marvelu – Fantastic Four. Tedy, Ultimate Fantastic Four. Jejich příběhy nezačínaly prvním číslem, ale pokračovaly tam, kde skončila kniha Ultimate Fantastic Four: Zrod, jež vyšla v roce 2011 pod hlavičkou nakladatelství Crew. Na scénáristickém postu Marka Millara vystřídal Warren Ellis (u nás znám díky nedávno zakončené sérii Transmetropolitan) a kreslíře Adama Kuberta (fantastická Marvel 1602 od Neila Gaimana či supermanovský Poslední Syn od Geoffa Johnse) zase Stuart Immonem.

Jenže FF nevydržela dlouho, a už od čtvrtého čísla je nahradila ultimátní verze X-Menů. V té se opět vrátili Mark Millar a Andy Kubert. Tato dvojice (s občasnými výpadky Adama Kuberta) vydržela v sérii až do eventu Návrat Krále, kdy se Magneto vrátil zpět v celé své kráse. Na chvilku se série chopil Brian Michael Bendis následován Brianem K. Vaughanem (Y: The Last Man), Robertem Kirkmanem (The Walking Dead) a Aronem Coleitem. Jak už jste si možná všimli, jednou z devíz Ultimate Marvelu (kromě smrtelnosti hrdinů) je fakt, že ho nepíší žádná béčka. Vzhledem k úmyslu dovést každou Ultimate sérii do konce byla tato minimální fluktuace tvůrců ideální volbou.

Ovšem dost už o předskokanech, pojďme se podívat na hlavní hvězdu. Tou není nikdo jiný než Peter Parker, nevýrazný šikanovaný středoškolák s milujícím strýčkem a lehce trhlou new age tetou. Jeho alter ego bojující se zločinem netřeba představovat, každý přeci modročerveného šplhavce Spider-Mana zná. A zde máte možnost ho poznat opravdu od počátků – od prvního kousnutí přes střetnutí se svou nemesis Green Goblinem až po klonovou ságu. A aby to pro nové čtenáře opravdu stálo za to, neměl tuto ságu na starosti nikdo jiný než Brian Michael Bendis (perfektní daredevilovské omnibusy od BBArtu) ve spolupráci s kreslířem Markem Bagleym. Ten už Česko párkrát se Spideym navštívil. Hned při prvním pokusu přivedlo čtenářům vydavatelství Crew malého pavoučka v pravidelné sešitové řadě The Amazing Spider-Man (1997-1998), ve které však bohužel vyšlo jen šest čísel. První polovinu kreslil Bagley. A protože ten má pro arachnida bojujícího za pravdu a spravedlnost očividně slabost, má svůj zásek i v BBArťáckém omnibusu Tajné Války od Jima Shootera a Mika Zecka, kde nakreslil jeden z doplňkových příběhů, konkrétně „Co kdyby Spider-Man podlehl mimozemskému kostýmu“ (série Co kdyby…, neboli What if… ukazuje alternativní konce známých marvelovských příběhů).

A tahle dvojka vydržela u Ultimate Spider-Mana až do konce. Mark Bagley byl sice na určitou dobu nahrazen, vrátil se však v posledním eventu „Death of Spider-Man“, který se odehrál v číslech 156–160.

Málokdy se stane, aby jeden tvůrce vydržel u celé série až do konce. Bendisovi se to však ve Spider-Manovi podařilo a každé číslo stálo za to. O to větší škoda je, že název tohoto článku se nevztahuje k oněm posledním čtyřem sešitům, ale k osmnáctému číslu Usámy. To je totiž bohužel poslední číslo, které Crew vydala. Kvůli nízkým nákladům si nemohli dovolit tuto úžasnou sérii dotáhnout až do konce. Dovyprávěli však alespoň rozjeté eventy. Někteří říkají, že je to konkurencí UKK (což je teď jediný zdroj marvelovských komiksů u nás), jiní zase že dvě stovky je příliš velká cena (s čímž rozhodně nesouhlasím, vzhledem k tomu, že je to jednou za čtyři měsíce). Možná za to může i český fandom, který si už navykl kupovat věci v originále, v pevné vazbě, sběratelských edicích atp. Mě osobně to mrzí, protože tradice sešitových komiksů u nás neexistuje, a je velká škoda, že každý takový pokus skončí nezdarem. A zrovna Spider-Man na to doplácí asi nejvíc. Nezbývá nám než doufat, že se k nám ultimátní Spider-Man snad jednou vrátí… A s ním přijde i Venom.

Na závěr snad jen jedno veliké poděkování nejen Jiřímu Pavlovskému, Petru Litošovi, Viktoru Khunovi či Zuzce Málkové, ale i všem ostatním, kteří se snaží přinést nám to nejlepší ze světa komiksu. Kurva Velký Díky.

P.S.: Série by měla být k sehnání v různých knihkupectvích, takže pokud jste ještě nezkusili, neváhejte a jděte do toho. Svou snahou k nám Crew dotáhla přes 1500 stránek komiksů v parádní sešitové úpravě a s vymazlenou grafickou úpravou. Byla by škoda nechat tuto sérii upadnout v zapomnění, jako se to stalo The Amazing Spider-Manovi :-).

(Visited 144 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE