logo

OSTRÝ SVIST UŠÁKOVY KATANY

Opravdu není mnoho komiksů, které by spojovaly fanoušky jak evropského či angloamerického komiksu, tak i mangy či mahwy. Jedním z nich však zcela jistě je série, kterou píše i kreslí japonský umělec v současnosti žijící v Kalifornii Stan Sakai. Usagi Yojimbo je mistrovským dílem, které je složeno z krátkých příhod, které se různě prolínají a občas do sebe zapadají jako dobře promazaný stroj. Hlavním hrdinou je ušatý králík, jenž je samurajem bez bázně a hany. Respektive již jen roninem, protože ztratil svého pána. Ano, v téhle sérii se objevují zvířecí hrdinové s lidskými vlastnostmi. Dalo by se říct, že se jedná o jakýsi typ bajky, ale to by bylo příliš jednoduché. Stan Sakai rovněž čerpá ze starých samurajských legend, z japonských reálií, tamních temných hororových příběhů a množství dalších ingrediencí, které postupně čtenáři odhalují, když tomuto příběhu propadají hlouběji a hlouběji.

Onen styl vyprávění této série je přesně nastaven již od prvního dílu a v podstatě se na něm nic moc nemění. Samurajské příběhy vyprávěné zvířátky s lidskými vlastnostmi, které vás stáhnou do děje a jednoduše nikam nepustí. Pokud se jednou pořádně začtete do téhle série, tak se stanete jejím bezmezným uctívačem. Pan autor je totiž opravdu zdatným vypravěčem a čtenáře umí pořádně zaujmout. Vše mistrně podporuje svou vybroušenou a chytlavou kresbou. Jak se říká: „Tohle nemůže uhnout“. Ingredience, ze kterých je namíchán koktejl děje ušatého samuraje oslovuje malé i velké, komiksáky i fanoušky mangy, a to vše bez rozdílu věku, společenského postavení a pohlaví. Koneckonců i dotisky jednotlivých dílů svědčí o tom, že v téhle sérii se nakladatelství Crew trefilo shurikenem přímo do černého. Pak už čtenáři jen zbývá nalít si pořádnou sklenici saké a střemhlav se vrhnout do příběhů, které mají své neuvěřitelné vnitřní kouzlo.

Usagi Yojimbo začal vycházet již v roce 1984 a od té doby urazil pořádný kus cesty. Nejen co se týče autorových mistrovských nápadů a stále se zlepšujícího stylu jak kresby, tak vyprávění, ale rovněž co se jeho celosvětové popularity týče. Ono je v podstatě úplně jedno, u které „ušákovy“ knihy začnete. Jednotlivé příběhy ve všech knihách jsou vždy samostatné a fungují i bez větší znalosti předchozích opusů. Občas sice narazíte na různé odkazy k minulým dílům, ale nikdy to není nic, bez čeho by jste byli v ději ztraceni jako potulný pes Goro před Tokiem. U českého vydání této série je zcela jistě potřeba pochválit i překlad Ľudovíta Platy. Citlivě nechává na některých místech původní japonská slova, aby je pak rozvinul ve vysvětlivkách. Přeci jen, pokud někdo pěstuje „kaiso“, tak to nabývá na zajímavosti rozhodně víc, než kdyby to bylo odbyto pouhým označením „mořské řasy“. A takových případů jsou Usagiho knihy plné. Čili krom dobrodružného čtení si pozorní čtenáři mohou odnést i některá japonská slovíčka z první lekce japonské lingvistiky pro komiksáky. Všechny tyto prvky pak mají potenciál zpopularizovat tuto sérii jak u fandů klasického komiksu, tak i u uctívačů mangy.

Ronin je samuraj bez pána, putuje zemí a má svůj cíl. Rozhodně to není typ, který by se někde usadil a okopával zahrádku či se věnoval nějakým jiným věcem, které charakterizují „běžný život“. Ronin je přivyklý řešit problémy, které se mu na jeho toulkách připletou pod nohy, aby dodržoval svou čest a řídil se kodexem, jenž provází každého správného bojovníka. Takový je i Miyamoto Usagi a takového ho mají jeho čtenáři rádi. Stan Sakai mu v každém díle předhodí několik podnětů k přemýšlení, několik indicií, podle kterých je možno rozluštit opravdovou povahu zúčastněných. Tuto hru má autor dobře promyšlenou. Dobře promyšlené a nastudované má také reálie starého Japonska, ze kterých precizně čerpá a dodává tím příběhům potřebnou samurajskou patinu. Japonská historie jako taková je nepřebernou studnicí podivných příběhů, udatných reků, bojovníků, démonů a příhod, nad kterými se kolikráte tají dech. Navíc pro neobyvatele Země vycházejícího slunce mají tyto báje velmi šťavnatý mýtický nádech, který rovněž vychází z kultury, kterou jen stěží mohou považovat za vlastní. Přitom se stále pohybujeme ve věcech, které jsou i nám se středoevropským původem hodně blízké. Konspirace, válečná vřava, intriky, čest, trefný humor a jiné ingredience, které nejsou cizí historii žádného státu či kontinentu. Nejen z těchto již zmíněných věcí se Stanu Sakaiovi povedlo utkat příběh, který chytne snad všechny generace čtenářů a každý si v něm najde to svoje. Navíc vše vychází z reálných základů, takže máme před sebou skvělý mix dobrodružného příběhu, historického románu, a dalo by se říci i bajek. Vždyť králík je v podstatě velmi sympatické zvíře, které není žádným přírodním predátorem, jenž by ke svému životu potřeboval lovit kořist. Králík je mírumilovný… pokud mu tedy nedáte do paciček katanu a wakizaši!

Shrnuto podrženo, pokud hledáte akční komiks, který má více než jen bezduchý děj a neuspokojují vás superhrdinové, tak tahle série vám může nabídnout mnoho. Pokud máte rádi bajky a komiksy, kde zvířata mají lidské vlastnosti a i přes charakterové vady a občasnou brutalitu působí v podstatě roztomile, tak po tomto díle sáhněte. A pokud jste fanoušky mangy a hledáte cestu ke komiksu, tak tato série může fungovat jako dobrý průsečík obou světů. No, a pokud se chcete „jen“ dobře pobavit, tak moc lepších věcí taky není!

Stan Sakai:

Stan Sakai se narodil ve městě Kjóto, v Japonsku, vyrostl na Havaji a nyní žije v Kalifornii se svou ženou Shharon a dětmi Hannah a Matthewem. Vystudoval výtvarné umění na Havajské univerzitě a dále pak studoval na Art Center College of Design v Pasadeně v Kalifornii. Jeho autorský počin, Usagi Yojimbo, se poprvé objevil v roce 1984. Od té doby se Usagi dostal do televize, kde si zahostoval v seriálu Teenage Mutant Ninja Turtles (pozn.: Želvy Ninja), vyráběly se podle něj hračky, oblečení a má na kontě několik sebraných knih svých příběhů. V roce 1991 vytvořil Stan novou sérii Space Usagi, která se zabývá příhodami vzdáleného potomka původního samuraje Usagiho, zasazenými do futuristického prostředí. Stan Sakai rovněž obdržel několik prestižních cen za svou práci lettera na sérii Sergia Aragonese Groo the Wanderer, stripech Spider-Man v novinách Sunday a přirozeně také i za svou mistrovskou sérii Usagi Yojimbo. Stan je držitelem Parents‘ Choice Award, Inkpot Award a několika Eisner Awards.

Přehled dosud vydaných knih nakladatelstvím Crew:

Usagi Yojimbo #01: Ronin
Usagi Yojimbo #02: Samuraj
Usagi Yojimbo #03: Cesta poutníka
Usagi Yojimbo #04: Spiknutí draka
Usagi Yojimbo #06: Kruhy
Usagi Yojimbo #07: Genův příběh
Usagi Yojimbo #08: Stíny smrti
Usagi Yojimbo #09: Daisho
Usagi Yojimbo #10: Mezi životem a smrtí
Usagi Yojimbo #11: Roční období
Usagi Yojimbo #12: Ostří trav
Usagi Yojimbo #13: Šedé stíny
Usagi Yojimbo #14: Maska démona
Usagi Yojimbo #15: Ostří trav II – Pouť do svatyně Atsuta
Usagi Yojimbo #16: Bezměsíčná noc
Usagi Yojimbo #17: Souboj v Kitanoji
Usagi Yojimbo #18: Na cestách s Jotarem
Usagi Yojimbo #19: Otcové a synové
Usagi Yojimbo #20: Záblesky smrti
Usagi Yojimbo: Yokai

(Visited 194 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE