logo

NÁVRAT ANDĚLSKÉ MURIEL

Kája Saudek je bezpochyby největší ikonou tuzemské komiksové tvorby, kterou stěží někdo jen tak překoná. Miloš Macourek je stále nepřekonatelným filmovým scénáristou, jehož filmy a seriály již dlouhá léta fascinují malé i velké diváky a vyrostla na nich nejedna generace. Muriel je nejsvůdnější tuzemská komiksová postava, která krom svých ženských vnadů trpí i inteligencí a pořádnou chutí jednat. Anděle jsou nadpozemské bytosti, které konají dobro a mají přehled o minulosti i budoucnosti. A konečně Muriel a andělé je opus magnum tuzemského komiksu, který se po letech dočkal vydání, jenž si zasloužil už v době svého vzniku, tedy v roce 1969.

Nebudu vás otravovat příběhem o tom, jak tento komiks vznikl, jak se ztratil originál, jak v začátku devadesátých let konečně vyšel a jak díky ne příliš povedenému vydání a hektičnosti doby celkem zapadl. O tom si navíc můžete přečíst v aktuálním vydání nakladatelství Plus (Albatros), které tento komiks nedávno vydalo. Vše potřebné se dozvíte v doslovu, který napsal známý komiksový publicista a „saudkofil“ Tomáš Prokůpek. Nebudu vás ani otravovat detailním rozborem nuancí mezi vydáními z roku 1991 a 2014. Pro normálního komiksového fanouška je podstatné, že komiks vyšel v reprezentativním vydání, které si rozhodně zasloužil, a to tady a teď!

Je totálně neuvěřitelné, že i po pětatřiceti letech od svého vzniku tento komiks netrpí absolutně žádnou vyčpělostí a stále působí svěže a dokonale. Stále má co říct jak svým obsahem, tak i kresbou, která je brilantním portfoliem krále českého komiksu. Inspirace na západě slavnou Barbarellou tady bezpochyby také je, ale jedná se spíše o inspiraci v rámci žánru, odvážně lechtivého erotična a ženskosti co by síly ducha. Tím veškerá podobnost končí. Ani Macourek ani Saudek to už v té době neměli zapotřebí, a tak předkládají čtenářům svůj příběh, který trpí nespoutaností a heroičností doby, fantazií obou mistrů a rovněž tahem na branku, který by mohli závidět nejedni vrcholoví sportovci. Částečně to svou dynamikou připomíná film, jenže skvěle režíruje scenárista a kameru si vzal na svědomí dynamický kreslíš se smyslem pro detail. Až opravdu zarážející nadčasovost pak dává všem oslavným recenzím na toto skvostné dílo za pravdu.

Vše začíná tím, že z moře vytáhnou muže, jenž má na zádech křídla. Je v bezvědomí a pomalu umírá. Krásná lékařka Muriel podlehne jeho kouzlu a zamiluje se do něj. Jenže to by nebylo vlády, která by takto vypadající jedince nechtěla prozkoumat. A to by nebylo armády, aby jej nepovažovala za nepřítele a necítila z něj pořádnou hrozbu. A to i v případě, když se zjistí, že tento „tvor“ pochází z budoucnosti. Protože co by nás mělo víc ohrožovat než naše budoucnost? Co by mělo více ohrožovat armády a vojáky než to, že jednou na světě konečně zavládne mír? A kdo jiný by tyto dobré zprávy měl zvěstovat než andělé, kteří žijí v míru, lásce a harmonii?

Pořád toužíte po pořádném majstrštychu, tak tady ho máte! Parádní v barvě a s krásným provedením. Přiznávám, že jediné, co mi trošku vyrazilo dech, je cena komiksu, protože jednoduše „lidovka“ to není. Občas mi přijde, že se z díla Káji Saudka stalo něco jako snobský artefakt. Jak jinak vysvětlit třeba prodej triček oděvní firmou Blažek s kresbami tohoto umělce za pořádnou pálku. Akorát nevím, jestli se tady platí za značku oděvní firmy nebo za jméno autora kresby. Přesně ve dni, kdy píšu tyto řádky, měla začít dražba originálů tohoto komiksu. Jenže policie těšně před dražbou všechny kresby zabavila. No nevím jak přesně tohle skončí, ale jisté je, že z Káji Saudka se nestalo jen jméno uznávaného komiksového kreslíře, ale také obchodní značka. A co na to komiksový fanoušek? No, tak ten by si přál, aby veškeré Saudkovo dílo oficiálně a v nějaké důstojném provedení vyšlo a aby ten, kdo jej vydá, si nenamastil kapsu zase tolik… Tím nemířím do řad vydavatele tohoto komiksu, ale do svědomí všech, kteří o králi českého komiksu uvažují jako výborném prodejním artiklu. Možná to k této recenzi tak úplně nepatří, ale mám pocit, že to poslední dobou celkem bije do očí, tak proč k tomu také nenapsat svůj názor, že? Tím se nemění nic na faktu, že Muriel a andělé je zlatý fond českého (československého, chcete-li) komiksu a jeho autorům se sluší vzdát patřičný hold.

(Visited 129 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE