logo

Úžasně depresivní Příběh služebnice

Jste šťastní? Možná až moc? Potřebujete za horkých letních dnů pořádně zchladit, ale nemáte doma klimatizaci? Streamovací služba Hulu přišla s řešením! Koncem dubna, jako blesk z čistého nebe, vypustilo Hulu 3 epizody adaptace dystopického románu od Margaret Atwoodové Příběh služebnice. A ta následně uhranula diváky tak moc a v takovém množství, že se z ní stal nejsledovanější seriál na Hulu, který týden po premiéře dostal objednávku pro druhou sérii. Stojí ale toto soc-fi (sociální fikce) skutečně za vaši pozornost?

Nacházíme se v blízké, blíže nespecifikované budoucnosti a USA, kdysi země představující symbol svobody a možností, je zcela v troskách. Vlivem snižující se natality, extrémně narůstající neplodnosti a přibývajících přírodních katastrof vzniklo náboženské hnutí fanatických fundamentalistů, kteří rychle svrhli liberální demokracii, a sami se chopili vlády. Ze Spojených států se tak stal Gilleád, místo, kde byste rozhodně být nechtěli – hlavně pokud jste žena. Nový diktátorský režim totiž lpí na pravidlech středověké puritánské církve, a označujíc to jako „vůli Boží,“ či „návrat ke tradičním hodnotám,“ posbírají plodné ženy a vlivem fyzického i psychického násilí ve speciálním centru z nich vyrobí chodící dělohy, jež umístí do rodiny každého vládního velitele, jen aby jim porodily dítě za jejich neplodnou ženu. Tyto sexuální otrokyně jsou označovány jako Služebnice. Děj je soustředěn kolem Offred, Služebnice, která se nehodlá smířit s fanatickými pravidly panujícími v Gilleádu. A tak je nucena kličkovat mezi Veliteli, bezcitnými Manželkami, zvrácenými vychovatelkami Tetami, hospodyněmi a zároveň ostatními Služebnicemi, s úmyslem najít svou dceru, přežít a tiše se vzepřít pravidlům zvráceného světa.

Příběh služebnice vnáší na světlo vskutku depresivní a dystopickou vizi budoucnosti. Co je však mnohem děsivější a více skličující je fakt, že představit si svět v něčem podobném není vůbec těžké. Skutečnost s jak moc reálnou představou si seriál pohrává, jej činí nejen uvěřitelnějším, ale zároveň ještě mrazivějším. Skvělou službu tomu dělají i flashbacky, kterých se v průběhu epizod dočkáme, jež ukazují, jak vlastně k nastolení šíleného režimu došlo. Znepokojivé na nich je především to, že ukazují, jak snadno si lidé zvykají na abnormální změny, proti kterým nijak neprotestují, jen je tiše přijímají, jen aby se pak zničehonic probudili v Gilleádu, ve světě Služebnic. Celé to v člověku trochu evokuje mrazivý Orwellův román 1984 (zajímavou symbolikou je pak fakt, že spisovatelka knihu začala psát přesně v tomto roce).

Možná se setkáte s názory, že je v seriálu notná dávka misandrie a radikálního feminismu. S tím však já osobně nesouhlasím, ačkoliv věřím, že lehké náznaky feminismu by se v něm najít našly. Přesto dost očividně není myšlenkou scénáře boj o rovnoprávnost žen, o to tam nikomu nejde. Služebnice chtějí zvrátit systém, přežít a získat svobodu. O to zde jde především – o boj za svobodu, boj o emancipaci tu nehraje žádnou roli. Navíc jsou zde mužské postavy, jimž se dá fandit, ještě ve větším množství jsou pak zastoupeny ženské postavy, které budete nenávidět. Černobíle označit seriál za nenávistný vůči mužům či za feministický, nemůže být dál od pravdy

Černobílé v seriálu totiž není nic. A to ani hlavní hrdinka. Offred, již ztvárnila naprosto vynikající Elisabeth Moss, která si tímto rázně rozkopla dveře do první herecké ligy (znát ji můžete například z Šílenců z Manhattanu či z vynikající novozélandské detektivky Na jezeře). I Offred, z jejíhož pohledu sledujeme většinu příběhu, není jednostranná a dělá chyby. Není to žádná typická klaďačka, žádná klasická hrdinka. Je to normální žena, která se ocitla v nenormálním světě… Co se potom dalšího obsazení týče, velmi výrazná tu je Alexis Bledel z Gilmorových děvčat, mrazivá Yvonne Strahovski z Chucka či nejednoznačná postava velitele Freda v podání Josepha Fiennese (např. druhá série American Horror Story).

Scénář je naprosto perfektní, plný nejen skvělých dialogů, ale i výtečných monologů hlavni hrdinky – dlouhé detailní záběry na tvář Offred, která není žádná typická prvoplánová kráska, společně s precizně vyprávěnými rozhovory samy se sebou jsou v seriálu skutečnou lahůdkou. Pomalé tempo následně jen prohlubuje depresivní atmosféru, která na vás bude prýštit z obrazovky. Jak jsem naznačil, postavy jsou až mistrovsky propracované, u každé se najde moment, kdy jí budete fandit, nebo kdy ji budete nenávidět.

Seriálu vlastně není co vytknout. Ačkoliv vám například linka s manželem může zpočátku připadat zbytečná a neukončená, všechny dílky skládačky do sebe zapadnou až na samotném konci série – jen aby před vás položila novou, ještě větší a komplikovanější. Obrovský cliffhanger, jímž skončí finálová epizoda, vám dlouho nedá spát, čekání na další sérii nyní bude mnohem delší a náročnější, než by jeden čekal.

Obrovská dávka deprese v podobě chytrého a nepříjemně reálného sociálně-fantastického kousku streamovací stanice Hulu, to je Příběh služebnice. Není to naštěstí jen mrazivá myšlenka, co seriál činí zdařilým. Vynikající scénář s brilantními dialogy a pomalu, avšak pečlivě gradujícím dějem až do nevyhnutelného finále, se v kombinaci s perfektními hereckými představeními a dechberoucí výpravou podílí na jednom z nejlepších nových seriálů letošní televizní sezóny (konkurovat mu mohou jen Feud, The Crown a Westworld). A ačkoliv nejde o nic veselého, doporučil bych seriál všem – jde totiž o zcela výjimečný zážitek.

(Visited 485 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Seriálový a filmový nadšenec, který navíc propadl vášni pro knihy. Jeho knihovna se pod tíhou knížek začíná nebezpečně prohýbat, místní malé kino žije z určité části taky z jeho velmi častých návštěv a velkou část svého času tráví jen sjížděním seriálů. A občas něco napíše.


KOMENTÁŘE