logo

FANTASY SERIÁL THE SHANNARA CHRONICLES

Na televizní obrazovky doputoval nový seriálový počin z fantasy prostředí, a to The Shannara Chronicles. Seriál vzniká pod hlavičkou televizní stanice MTV (což mu místy přináší poněkud zvláštní soundtrack) a z produkční sesle na něj dohlíží John Favreau (však víte, ten chlápek, co odstartoval úspěšnou dráhu Marvel Studios svým Iron Manem). The Shannara Chronicles se svým stylem blíží spíše odlehčenému Legends of the Seeker (ačkoliv postrádá jeho epizodnost), než brutální a syrové Games of Thrones. I když je pravda, že tvůrci Shannary se krve taky zrovna moc nebojí.

The Chronicles of Shannara vychází z původní knižní trilogie Terryho Brookse, jež česky vyšla jako Shannarův meč, Shannarovy magické elfeíny a Shannarova píseň přání. Díky úspěchu této trilogie vzniklo i pár před a spoustu pokračování, jež rozvíjely tento podivuhodný svět. Shannarův příběh se totiž neodehrává v nějakém podivném a cizím světě, ale ve skutečnosti se odehrává na Zemi v daleké budoucnosti. Před dávnými věky obrátily války prastarého Zla celý svět v trosky a přinutily lidstvo bojovat s mnoha dalšími národy, jako byli gnómové, trollové, trpaslíci a elfové, a díky tomu se tyto rasy nyní prohánějí po světě plném zelení obrostlých budov a zrezivělých koster automobilů.

Hlavní hrdina, půlelf Will Ohmsford, se omylem připlete do cesty vznikajícímu konfliktu. Obří strom, jenž bránil démonům v průniku na zemský povrch, totiž umírá a jeho jedinou nadějí jsou právě půlelf Will, poslední z rodové linie Shannary a elfí princezna Amberle Elessedil, vnučka krále Eventina Elessedila a také první elfka, jež kdy vstoupila do řad Vyvolených – ochránců, jejíchž úkolem je starat se o posvátný strom Ellcrys. To, že nejde o žádnou vycházkovou misi, se potvrdí ve chvíli, kdy se na elfském královském dvoře objeví tajemný cizinec v kápi, jenž očividně dokáže ovládat magii. Tajemný a mocný (a jak jinak než poslední) druid Allanon, jeden z mála doposud žijících bojovníků Velké Války a dávný přítel elfího krále. A aby byla skupina jak se patří sexy, připojí se k hlavní trojici i zlodějka Eretria, které zpočátku nejde o nic jiného, než o magické elfeíny, za které si chce od svého otce vykoupit svobodu. Mocný a démonický Dagda Mor ale sbírá síly a vysílá vstříc našim hrdinům jednoho démonického pohůnka za druhým. Ať už jde o létající Fůrii, či chameleónního Changelinga.

První díl knižní trilogie vyšel ve stejném roce jako Silmarillion a čtyřicet let po vydání Hobita. Spousta lidí označuje Shannarovu trilogii (nebo alespoň Meč Shannary) za obyčejnou kopii mistra Tolkiena. Ale záleží už jen na samotném čtenáři, zda tuto podobnost vezme jako kopii nebo jako poctu mistrovskému dílu.Nejenom knihy ale i výsledný seriál má mnoho společného se světem Středozemě. Hned první věcí je prostředí. Stejně jako prstenová trilogie a již zmiňovaný Seeker, i Chronicles se natáčely ve Středozemi, nebo přesněji na Novém Zélandě. A další pojítka se slavnou trilogií jsou herci – tajemného druida Allanona si zahrál Manu Bennet, jenž si v Hobitovi zahrál skřeta Azoga; a Eventina Elessedila si zase zahrál John Rhys-Davies, nebo-li trpaslík Gimli z Pána Prstenů. Teď už mu chybí jenom nějaká ta role hobita.

Co se týče zbylého obsazení hlavních rolí, tak princeznu Amberle si zahrála Poppy Drayton, převážně televizní herečka, jenž si zahrála třeba v seriálech jako je Panství Downtown, Plebs, nebo Father Brown; její komornou Cat ztvárnila Brooke Williams, jež se objevila, stejně jako Manu Bennet, v seriálovém Spartakovi, kde hrála Aureliu, římskou ženu, jež skončila v otroctví, a také v Legends of the Seeker, kde se objevila jako nevlastní sestra záporáka Darkena Rahla jménem Jennsen Rahl. Willa Ohmsforda si zahrál Austin Butler, známý ze seriálového Arrowa; a Eretriu si zahrála Ivana Baquero, nebo-li Ofélie z Faunova Labyrintu.

The Shannara Chronicles se  zatím jeví jako poměrně zajímavý fatasy seriál. Nese s sebou sice neduhy všech moderních teen seriálů, ale zároveň si s sebou nese něco, co nám dává naděje do budoucna. Rozhodně by se do seriálu měli odvážně pustit všichni fandové Pána prstenů a hrdinské fantasy všeobecně. Pokud ale čekáte druhou Hru o trůny, tak se připravte na hořké zklamání.

(Visited 488 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE