logo

KHUNDA JE ZPĚT!

(Varování! Článek obsahuje menší spoilery k pilotní epizodě Ash vs. Evil Dead, ale ta už je venku víc, než tři týdný, takže… Taky obsahuje spoilery k filmové sérii Evil Dead, která je venku víc než 34 let, takže… dvakrát!) Khunda! VERATHA!! N… N… N… Oh Crab. Pokud se vám při přečtení prvního slova vybavilo i něco jiného, než pohlavní orgány, pak nejspíše tušíte, o čem bude řeč.

Roku 1978 spatřily světlo světa hned tři legendy nerdího světa – Sam Raimi, Bruce Campbell a filmová série Evil Dead. Jasně, někdo by mohl oponovat, že první „Lesní Duch“ (jak ho čeští distributoři pojmenovali) vyšel až v roce 1981 a samozřejmě by měl pravdu. Ale už o tři roky dříve si Sam a pár jeho kámošů natočili krátkometrážní horor Within the Woods, předchůdce Evil Dead tak, jak ho známe a milujeme dnes. Na ČSFD se vám v kolonce herci objeví tři jména – Bruce Campbell, Scott Spiegel a Ellen Sandweiss. Ellen si zahrála nejen v WtW, ale k sérii se vrátila i v prvním díle, kde hrála Ashovu sestru Cheryl, nebo také tu-co-ji-znásilnil-strom (to by mě zajímalo, jestli Sam už tehdy znal hentai). Malé hlasové cameo měla i v remaku Evil Dead z roku 2013. Scott Spiegel, který hrál ve WtW Scottyho, se k sérii posléze vrátil už jen jako scénárista u drhého dílu. A Bruce? Bruce je prostě Bruce – král béčkových filmů. Paradoxem je, že zatímco v Evil Dead trilogii hraje hlavního hrdinu, tak v předcházejícím kraťasu si zahrál nemrtvého požírače.

Série Evil Dead, která si našla místo v mnoha fanouškovských srdcích, byla roku 1992 završena třetím dílem Army of Darkness, kdy se Ash vrátil do dob krále Artuše aby opět jednou čelil všepožírajícímu zlu, sbalil nějakou tu kočku a pořádně si užil. Závěrečný díl už tvůrci brali jako černou komedii, což dokazuje fakt, že název filmu v úvodních titulcích je Bruce Campbell vs. Army of Darkness. A pak bylo dlouho ticho po pěšině. Sem tam si někdo zasteskl, že by konečně mohl přijít další díl, sem tam někdo zase upustil informaci, že už se na něm dělá, ale furt nic. Díky této snaze spatřil světlo světa třeba film Cabin in the Woods, který původně měl sloužit jako remake Evil Dead, ale tvůrci se nakonec rozhodli vykročit vlastní cestou, což se jim podařilo na výbornou.

No a pak až roku 2013 již zmiňovaný remake, ke kterému se radši nebudu moc vyjadřovat. Někomu se líbí, někomu ne. Svou syrovostí a brutálností odkazuje přímo na první Evil Dead, který byl ještě čistým a děsivým hororem, ale spoustu lidí bere jako „pravý Evil Dead“ až díl druhý, kde se konečně začíná hláškovat a objevuje se ona ikonická motorová pila. Ačkoliv spoustu lidí tvrdí, že dvojka je remakem jedničky, zkuste si pustit oba díly po sobě a uvidíte, že jde o přímo navazující pokračování.

Tak jako tak, hlad fanoušků nebyl ukojen. Lesní Duch (2013) nesklidil takový úspěch jak se čekalo (ačkoliv byl posvěcen Bruceovým Groovy), nejspíš i proto, že málokdo (kromě trapek z Holywoodu) stojí o remake, ale všichni chtěli spíše znovu vidět Ashe a jeho motorovou pilu v akci.

A ačkoliv je pokračování Army of Darkness s Brucem v hlavní roli a Samem na režisérské sesli plánováno až na rok 2016 (stejně jako Alvarezovo remakové pokračování) už letos nám televize Starz přinesla to, na co se čekalo dloooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooouhých 23 let – Ash vs. Evil Dead. Ano, televizní seriál s Brucem Campbellem zpátky v roli Ashleyho J. Williamse – loosera stále pracujícího jako poskok v supermarketu, bydlícího v zaplivaném karavanu a šoustajícího všechny, které mu dají („Do you like my wood?“). Jenže knihy jako Necronomicon Ex Mortis by neměly být hlídány takovými jelity, jako kupříkladu jeden nejmenovaný šulin, který se zhulí jako hovado a pak si jen tak z prdele něco zarecituje, aby zbalil další šuknu („You know, it´s no french, but…“). Režii pilotní epizody si vzal na starosti sám Sam, takže je… no… kulervoucí. Jestli se obáváte, že teď bude následovat „bohužel, ale další díly…“ tak máte pravdu.

Bohužel, ale další díly už režíruje někdo jiný. Navzdory tomu jsou ale pořád na hodně vysoké úrovni. Drží laťku nasazenou prvním dílem, Ash téměř pořád hláškuje jako o život, řeže hlavy o život a je prostě boží. Je poznat, že Sam si na svých nástupcích dal záležet a snad se to neposere. Je to jako v té pohádce: „Jednou, kdesi daleko, kdesi jinde si Ash, jeho obdivovatel, holka, kterou by chtěl ošustit, motorová pila, brokovnice a Necronomicon Ex Mortis vyrazili na road trip skrze Ameriku aby si zase trošku zalaškovali s pradávným zlem.“ A vy máte šanci být u toho, tak ji nepropásněte 😉

(Visited 118 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE