logo

DOCTOR WHO: OSMÁ SÉRIE SE STARONOVOU TVÁŘÍ

Sobota 23. 8. 2014 byla pro mnoho fanoušků po celém světě dnem plným nejvyššího očekávání.  Po pravidelné pauze zazněly ve 20:50 na BBC One první tóny nové, osmé série populárního seriálu Doctor Who. Objevily se zde nejen stará známa TARDIS (s novým interiérem), společnice Clara Oswald a povedený páreček druhově si odporujících lesbiček madam Vastra a Jenny, ale také a především zbrusu nový Doctor – jeho (ne)čekaná 12. regenerace, chlubící se obličejem skotského herce Petera Capaldiho, kterého jste již měli možnost vidět ve čtvrté sezóně, v druhém díle „The Fire of Pompeii“ v roli Caecilia. Zvláštností je, že stejně jako jsme v tomto díle mohli poprvé vidět Karen Gillian, z níž se později vylíhla Amy Pond, tak i Caecilius povýšil – a to na samotného Doctora. Skotští herci a herečky očividně mají v seriálu dlouho dobu recyklace.

Osmá série se má podle slov Stevena Moffata více blížit sériím z let 1963-1989, jenž byly mnohem temnější a vyspělejší. Konečně tedy snad odstoupí od dětského zpracování a začnou se znovu orientovat na dospělé publikum. Dne 7. 8. 2014 odstartovala v Cardiffu Doctor Who World Tour, aby podpořila propagaci nové série, a proto i my přinášíme prvotní dojmy z dílu S08E01: Deep Breath, který je premiérovou epizodou Petera Capaldiho. Snad se s ním fanoušci rychle sžijí, odpustí mu jeho věk a bude pro nás všechny tím dalším Doctorem, na kterého bude stát za to se koukat.

Jaký je nový Doctor, ptáte se? Odpovím jednoduše – starý. Tvář nového Doctora spíše vypadá jako návrat ke klasickým dobrým a strašidelným kořenům z let, kdy barevná televize byla očekávaný luxus. Na druhou stranu to rozhodně nemohu tvůrcům vyčítat, neboť v posledních letech měli tendenci sklouzávat k senilitě, dětinskosti a hlouposti. Vlastně celá sedmá serie plus-mínus od prvního dílu stála celkem za zlámanou grešli. Kdo se těšil na promakaný děj dinosaurů ve vesmíru, byl zklamán jeho nudností, a první Clařin výlet mimo Zemi na prstence Akhatenu zaváněl dětskou pohádkou bez zjevného dojákového efektu. Budu upřímná – naposledy jsem se u sedmé série pobavila v díle „The Angels Take Manhatten“, v níž nás opustili Amy a Rory, a u famózní sedmnácté epizody „The Day of The Doctor“, kde se splnily sny nás všech, co toužili znovu vidět střapatého Davida Tennanta v jeho hnědém pruhovaném saku a oblíbených botách Converse.

Ale zpátky k novému Doctorovi. Jaký bude zatím nejsme zcela schopni říct, protože v prvním díle stále prochází takovou tou poregeneračním demencí, tudíž plácá páté přes deváté, stěžuje si na anglický přízvuk svých známých (čichám, čichám propagandu za samostatné Skotsko. Ostatně – i Moffat je Skot), a tak není úplně jasné, jak se vybarví. Záchvěvy možného charakteru se ale objevují už na konci epizody. Z něj mám pocit, že bude Capaldiho Doctor něco jako Clařin inteligentní, mezigalaktický děd vševěd trpící občasnou zmateností.

Předchozí herci Doctora (Eccleston, Tennant, Smith) mohli spoléhat hlavně na svou atraktivitu, živost a mladost. To v Capaldiho případě už moc nejde, je to totiž společně s historicky prvním Doctorem Williamem Hartnellem nejstarší herec ztvárňující slavného galifreyského vyvrhela. Rovněž můžeme na jeho výkonu sledovat, že Capaldi bude také jedním z těch, co budou hrát především obličejem (i expresivní Tennantovy výrazy a hlasové projevy se zapsaly do historie – mimochodem i Tennant je Skot), ale zároveň v sobě bude mít jistou dávku distinguovanosti a vyspělosti. To se mi líbi. Nic proti Mattymu Smithovi, ale ve filmu Lůno (Womb, 2010) mi přišel mnohem zajímavější než jako Doctor.

S08E01: Deep Breath

Nacházíme se ve viktoriánském Londýně, kde se právě objevil monstrózní Tyranosaurus Rex, dusící se velice záhadným předmětem. Tím není nic jiného než modrá telefonní budka, z níž po chvíli vyskakuje podivný starý muž – nový Doctor. Opět trpí poregeneračním syndromem, takže nepoznává nikoho a nic, což značně komplikuje samotnou situaci. Clara je zoufalá, protože neví, co se stalo s jejím Doctorem, Vastra a Jenny jsou napjaté, protože očekávají zádrhel a ex-voják Strax má stále problémy s rozeznáváním lidského pohlaví. Skrze sérii ne zcela osvětlených spojitostí a scén se dostáváme až ke skupince přeživších robotů kradoucích lidské orgány…hmmm…že už jste to někdy slyšeli?

Ano, to i Doctor, ale nemůže si vzpomenout kdy, a proto se zmatený, nový a špatně oblečený vydává do ulic Londýna, aby se vypořádal nejen s kovovými vrahy, ale také s vlastní dvanáctou regenerací… Co dodat k epizodě samotné, než jen letmý popis o co v ní jde? Popravdě – není to nic moc, a ani širokou veřejností nebyl tento díl přijat s nějakým extrémním nadšením. Šlo spíš o vlahé zvolání nad tím, že zase máme na co koukat.

Tato epizoda ve svých 75 minutách stejně nepokryla co měla, přeskakovala z děje na děj – jedné myšlenky na druhou (jako tomu bylo už v poslední 7. sérii). Nevím, jestli tvůrcům dochází nápady, ale za dob Tennanta a kousek Smitha se dali Doctorovy úvahy chápat, dalo se podle nich postupovat a mnohdy si člověk stihl udělat vlatní obrázek. V nynějších seriích je to spíše předložení faktů bez skutečných důkazů. Je to jasné jen proto, že to prostě Doctor řekl. Dále je otázkou, jak bude pracovat chemie mezi Clarou a novým Doctorem. Mě osobně Clara neseděla už na začátku. Aby byla zajímavá, dali ji zvláštní minulost, timy-wimy výskyt v celém životě Doctora a inteligenci, jakou zatím žádný společník neměl. Clara až příliš jednoduše všechno ví, anebo naopak neví vůbec nic. Je to postava značně černobílá, které chybí to „něco“, co měly postavy před ní. Ale nechci to dále rozpitvávat, je to subjektivní hodnocení.

Můj známý z Manchesetru jednou řekl, že fanoušci Doctora Who jsou jako fanoušci fotbalu. Hooligans mají svůj milovaný tým, a whovians mají svého milovaného Doctora. A stejné pravidlo se vztahuje i na společníky, takže raději nedráždit.

Zajímavosti k osmé sérii

Na závěr článku dodám jen pár zajímavostí, které jsem sesbírala na internetu a které mne zaujaly.

1. Jenna-Louise Coleman nejspíš ještě tento rok opustí Doctora. Kdo by mohl být jeho nový společník není ještě jasné. Jedná se o nepotvrzenou informaci serveru Mirror.

2. Do seriálu přibude další společník, Clařin kolega ze školy Danny Pink. Hraje jej Samuel Anderson, a aby toho nebylo málo, vyskytne se zde i jeho sestra Country, jíž si zahraje Ellis George.

3. Postava River Song se údajně už v seriálu neobjeví. Podle Moffata už prý nemá co říct, což mě osobně přijde poněkud zvláštní, když by se konečně mohlo jednat o toho „jejího“ Doctora, kterého tolik milovala a on by jí to konečně mohl normálně oplácet.

4. Překvapení dne: Na konci osmé série by se měl vrátit Vládce, a nezahraje si ho nikdo jiný než Arthur Darvill nebo-li romantický a starostlivý ňouma Rory. Arthur sice není Skot, ale recyklovatelný je očividně taky, a v roli Vládce – i s jeho charakteristickým vousem vypadá jako záporák, kterého budete milovat. Až je mi skoro líto, že mu to zase nevyjde…hold prý dobro vítězí.

Trailer k osmé sezóně naleznete zde:

Bohužel první epizoda nezaujala, neuchvátila, ale také vyloženě nezklamala. Peter Capaldi má před sebou minimálně celou jednu sérii, proto uvidíme, jak se tento vysoký pán se stříbrnými vlasy vybarví.
(Visited 124 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE