logo

DIVERGENCE

Divergence od začátku splňuje to, co slibovala. Jako každý, kdo četl knižní předlohu, kterou napsala Veronica Rothová, jsem se trochu obávala, jak se s tím režisér Neil Burger popere. Do role Beatrice Priorové obsadil mladinkou Shailene Woodley. Právě ona měla ztvárnit hlavní hrdinku knihy. S Beatrice se setkáváme v okamžiku, kdy si musí zvolit svoji budoucnost.

Toto rozhodnutí spočívá v tom, že si vybere frakci. Příběh se totiž odehrává v postapokalyptické budoucnosti, kde je lidstvo rozděleno do pěti frakcí. Buď zůstane věrná své frakci – Odevzdanosti anebo si zvolí jinou cestu. Beatrice se však rozhodne odejít do frakce Neohrožených, která ji od základů změní život. Jejím činem se rozpoutá řada událostí, která změní dosud zaběhnutý systém.

Jak bylo zmiňováno výše, jedná se o svižné a akční dílko, které místy sice drhne, ale je to jen pár prominutelných chybiček. Zaujalo provedení Chicaga, ale také frakce Neohrožených, kde se většina prvního dílu odehrává. Fascinovala mě také kamera, která napomohla tomu, aby příběh dostal onu zvláštní atmosféru. Především při tréninkových scénách a různých soubojích. Už úvod filmu jasně dává vědět, že Divergenci netočil žádný amatér.

Filmu pomáhá i dobré herecké obsazení. Překvapil Theo James, který si zahrál čtyřku. Neboli hlavního trenéra Beatrice. Je tím správným mužským protějškem, jehož si k Beatrice, tedy v další části Tris, dokážete představit. Má charisma a věříte mu, že dokáže zvládnout skupinku náctiletých, kteří právě přestoupili neznámo kam a udělá z nich vojáky.

Ani postava její kamarádky Christine, která přestoupila z Upřímnosti. Jen je škoda, že bratr Beatrice působí poněkud neviditelným dojmem. V knížce si jej přitom všímáte víc než dost, ale tady i při těch pár scénách, co tu má, vám neutkví v paměti. A pokud ano, tak mu spíš chcete vyrazit všechny zuby, jelikož působí otravně. Což je škoda. Zato postava, kterou si zahrála Kate Winslet je vidět až moc. Taková ta mrcha, která svoji pravou tvář skrývá do poslední chvíle a umí se dobře přetvařovat. Moc se mi líbila Tori (Maggie Q), tedy postava, která patří k Neohroženým.

Ve filmu všechno sedí a jedná se o jednu z mála young adult, které se podařilo převést na filmové plátno věrohodným způsobem. Přestože si některé scény trochu pozměnily, tak jde o zásahy, které lze prominout. Především smrt Trisiny matky (Ashley Judd), která tu působí uvěřitelněji než v knížce. Jen je škoda, že herečka nedostala víc prostoru a musela dojít hned na začátku.

Co mě velmi potěšilo byl hudební doprovod, který je v podobných žánrech spíše rušivý, ale tady seděl, ladil a vy jste si jej užívali. Ostatně jako celý film. Neříkám, najde se pár scén, u nichž si budete říkali, tak už ho proboha zabij, ale to se dá ještě přežít. Závěrečný dojem je víc než dobrý a na to, kolik humbuku bylo u uvedení do kin, Divergence splnilo očekávání na výbornou.

(Visited 658 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Co se jí dostane pod ruku, to přečte. Literární fanda a začínající grafoman a nerd v sukni. V současnosti pracuje v nakladatelství Epocha.


KOMENTÁŘE