Vei – mytologický prejt
Říci, že severská mytologie a její bohové táhnou, by bylo nošením dříví do lesa. Důkazem toho je i náš komiksový trh, na kterém v poslední době vyšlo hned několik komiksů s tématikou severských bohů, severských ság, či vikingů. Některé z těchto komiksů se podařily více a některé méně. Jinak to samozřejmě ani být nemůže. Nejnovějším titulem s tímto tématem je fantasy komiks s názvem Vei, který ve dvou knihách vydalo nakladatelství Zanir. Na to, jaká Vei je a jak si stojí, se podíváme v následujících odstavcích.
Komiks vypráví o dívce jménem Vei, která pochází z Jotunheimu, jednoho z devíti světů severské mytologie. Jotunheim je světem obrů a ti jsou pro místní obyvatele jejich bohy. Obři, nazývaní také Jotunové, jsou odvěcí nepřátelé bohů z Asgardu, ale zde jsou láskyplnými pastýři svých lidských stád. V každé generaci lidí je vybráno třináct dětí, které jsou po celý život trénovány v boji pro jeden velmi speciální turnaj. Ten se odehrává jen při správné konstelaci hvězd a ta nastává jen jednou za několik staletí. V tomto turnaji spolu soupeří šampióni Jotunů a Ásů o nadvládu nad Midgardem – našim světem lidí. Vei je jednou z těchto třinácti bojovníků a patří k požehnané generaci, která svůj trénink zúročí. Nastala totiž správná konstelace hvězd. Vei je připravená a odhodlaná k boji, ale na průběh tohoto turnaje nejsou připraveni ani samotní bohové.
V jednom se Vei liší od většiny zahraničních komiksů přeložených do češtiny. Nepochází z Ameriky, ani z žádné z evropských frankofonních zemí. Oba její autoři, tedy scenárista a výtvarník, jsou ze Švédska. Autorkou scénáře je spisovatelka Sara Bergmark Elfgren a Vei je její první komiks. Autorem kresby a barev je komiksový autor a ilustrátor Karl Johnsson. V roce 2012 zveřejnili první kapitolu příběhu v časopise Utopi a díky silné podpoře fanoušků na sociálních sítích poté tuto kapitolu rozpracovali do příběhu, který má dohromady v obou knihách 330 stran. První kniha vyšla ve Švédsku v roce 2017.
Národnost obou autorů pro mě byla příslibem, že k severské mytologii budou přistupovat s respektem, nebo přinejmenším alespoň s nadsázkou vycházející ze znalosti příběhů Eddy. Více jsem se mýlit nemohl a jsem z celého příběhu i z jeho detailů slušně řečeno rozčarovaný. Buďto autoři o severské mytologii četli maximálně v komiksech od Marvelu anebo s ní vědomě, a pro mě zcela nepochopitelně, naložili hůře než s kusem hadru. Jestliže jsem prskal u komiksu Mjöllni, tak u Vei jsem měl chuť knihu odložit a nedočíst ji. Přitom vyprávění není úplně špatné a kdybych severskou mytologii vůbec neznal, tak bych si příběh docela užil. Vyprávění je napínavé a nepostrádá emoce, zvraty a morální rozpory hlavní hrdinky. Jenže autoři chtěli udělat komiks inspirovaný severskou mytologií a tak z ní vzali jenom jména a odvyprávěli něco, co milovníky mytologie potěšit v žádném případě nemůže. Právě naopak. Není to ani parodie a dokonce ani mytologie naruby. Tohle je prejt (tímto se omlouvám chutné krmi z čuníka).
Ale výtky nemám jenom k příběhu. Karl Johnsson je šikovný kreslíř a na jeho kresbu se dobře dívá. Některé jeho panely jsou doslova epické. Dokonce i na počítači dělaný koloring je docela příjemný a jasné barvy k jeho kresbě sedí. Karl má ale jeden obrovský problém. Neumí kreslit mužské obličeje. U některých námořníků se mu to tedy povedlo, ale jinak není většina chlapů v obličeji rozeznatelná od žen. A když jeden z hlavních mužských hrdinů, udatný válečník Dale, vypadá jako vousatá zpěvačka Conchita Wurst, tak je prostě něco špatně. Celkově jsem měl z designu postav a obličejů lidí, bohů i obrů pocit, že komiks úmyslně pomrkává na nejrůznější menšiny z řad čtenářů.
Lze při hodnocení nezohledňovat subjektivní pohled, zvláště v případě, že se kniha zabývá oblíbeným tématem recenzenta? Bude hodnocení čestné, pokud se recenzent pokusí být nezaujatý, ačkoliv není? Domnívám se že ne. Osobně jsou pro mě obě knihy o Vei (jde o jeden souvislý příběh) obrovským zklamáním. Někomu to možná nevadí, někdo to možná uvítá jako příjemnou variaci na známé příběhy, ale to není můj případ. Od seveřanů jsem čekal serióznější přístup k severské mytologii. Negativně také hodnotím výše zmíněný problém s kresbou obličejů. Velmi dobře hodnotí kvalitu, v jaké nakladatelství Zanir vydal obě knihy. Ty mají pevnou vazbu bez přebalu a formát amerických komiksů.
-
Hodnocení Vlčí Boudy