PŘED STRÁŽCI PODRUHÉ – KOMEDIANT A RORSCHACH
Když začal ve světě vycházet prequel k legendárnímu komiksu Watchmen od Alana Moorea, nijak mě to nevzalo. Pak jsem postupně četl názory kritiků, že onen prequel s názvem Before Watchmen je ještě lepší než samotní Watchmen. V pořadí druhá kniha, která vyšla u nás, je tohoto tvrzení důkazem. Dámy a pánové, pojďme se podívat na Před Strážci: Komediant/Rorschach.
Strážci: Všem komiksákům, a někdy i nekomiksákům, velmi známý autor Alan Moore, jenž má na svědomí taková dílka jako Liga vyjímečných, Swamp Thing (u nás jako Bažináč), Top 10, V jako Vendeta, Z pekla a dalších, se pustil v roce 1986 do příběhu s názvem Watchmen (Strážci). Tato uzavřená story se odehrávala v alternativní americké historii, kdy banda superhrdinů pomáhala Spojeným státům vyhrát válku ve Vietnamu a potom šla svoje schopnosti uplatňovat do ulic. Jenže to není tak jednoduché, jak jsme v superhrdinském žánru zvyklí, a tak vzniká veliké drama a jedno z nejzásadnějších komiksových děl historie. Celý ten skvost vyšel pod křídly vydavatelství DC Comics. Tento počin jsme mohli vidět na plátnech kin ve stejnojmenném filmovém zpracování v roce 2009, který režíroval Zack Snyder.
Před Strážci: Jednoho dne se domluvili skvostní komiksoví autoři a kreslíři z DC Comics, že je škoda nechat tak krásný universum Watchmenů ležet ladem, a tak začali v roce 2012 psát příběhy jednotlivých hrdinů ze Strážců, který fungujou jako prequel ke slavnému Mooreovýmu příběhu. Sám Alan Moore, známý svou ubrblanou a morousivou povahou, se nad Before Watchmen (Před Strážci) nehorázně vztekal. Hrozil pěstí, že se na Strážce nesahá, a že co by se mělo co psát o tom, co dělali jednotliví hrdinové před tím, že to se vědět nemá a že tím celí Strážci ztratí kouzlo a tak dál. Jenže jak už to u něho zároveň bývá, přečetl si první dva díly a řekl, že je to moc hezký a že to teda schvaluje a že to posvětí. No jo, to je náš Alda.
Před Strážci u nás: Netrvalo zas tak dlouho od vydání první knihy ve světě a už nám ji nakladatelství BB/art servírovalo v českém jazyčisku na pulty našich i slovenských knihoven. Je to vždycky tlustá bichle spojující dva příběhy, respektive příběhy dvou hrdinů. První kniha, která u nás ke konci loňského roku vyšla, nesla název Před Strážci: Minutemani/Hedvábný přízrak. Ti, co koupili, neprohloupili. Obzvláště Hedvábný přízrak byla dost pecička, ale i Minutemani nebyli špatní (recenze Vlčí Boudy ZDE). BB/art ji vydával v brožované i pevné vazbě a dokonce i ve speciální edici v počtu 100 kusů, která měla pevnou vazbu, certifikát limitovky a alternativní obálku, kterou kreslili Jim Lee, Scott Williams a Alex Sinclair. No a úplně stejně je to i u druhé knihy, kterou BB/art vydalo 20. března a nese název Před Strážci: Komediant/Rorschach.
Oba tyhle švarné tovaryše sesmolil uznávaný a moc moc dobrý autor Brian Azzarello (u nás od něho vychází například vyhlášená série 100 nábojů u BB/art, nebo vynikající a drsnej Hellblazer u CREW) a s ním moc a moc dobrý kreslíř J.G.Jones, co se týče Komedianta a moc a moc skvělý kreslíř Lee Bermejo, co se týče Rorschacha. Dvojku Azzarello & Bermejo už někteří znají z peckovýho komiksu Joker, který u nás vydalo BB/art. Takže nejen že v Komediant/Rorschach je co číst, ale je se i na co dívat. Řekneme si něco o těchto dvou “láskyplných” příbězích.
Komediant: Drsňák a mrzout Edward Blake, známý jako Komediant, bojuje se zločinem v podobě pasáků a drogových syndikátů. Jedním z jeho nepřátel je boss, který si říká Moloch. Při honu na tohoto řízka Komediant zavzpomíná na časy, kdy ho naverbovali do Vietnamu a tam už navěky zavrhl svoje znamení – smích. Je z něho komediant, který už se nikdy nezasměje.
Příběh se z velké části odehrává ve Vietnamu v podobě vzpomínek a flashbacků, takže se v něm může čtenář snadno ztratit. I když ale ztratíte nit, ke konci se vám všechno automaticky zase sváže dohromady a řeknete si: “No jo, tak takhle to je.”
Je to ponurá story o tom, jak může válka zamávat i s tak drsným a ostříleným frejerem jako je Blake. Ukazuje i ty nejnechutnější momenty, které musí prožít ať už superhrdina či prostý voják během nesmyslné války. Četlo se mi to dobře, ale přiznávám, že tak do půlky příběhu mě to moc nebavilo. Azzarello je člověk, který umí pracovat jak s akcí, tak s dialogy a v neposlední řadě i s drsnými “18+” scénami, které známe třeba z Hellblazera. Jenže mi přijde, že s těmito věcmi začal pořádně pracovat až od půlky příběhu. Chápu, že musel čtenáři nejdřív nastolit řád, aby mu ten příběh pak doklapl, ale to u mě na výsledku nic nemění. Příběhu o Komediantovi bych dal tak 78%.
Rorschach: Tohle už je jiný kafíčko. Ponuré a temné vyprávění člověka hezky vtáhne do děje. Narozdíl odKomediantova příběhu, kde vás občas zamrazilo v zádech nebo jste se museli ušklíbnout nad brutálním výjevem následků masakru, tady vás bude děj spíš napínat svým detektivním nádechem a noirovou atmosférou.
Walter Kovacs coby maskovanej hrdina Rorschach jako klasicky dumá nad shnilostí města, ve kterém musí žít a předčítá záznamy o boji s kriminalitou ze svého deníku. Z celého města a z toho, co se v něm děje, je Rorschachovi hodně blivno, a tak řeší pasáky a drogové dealery po svém. Na ulicích řádí drogový gang zohyzděného bosse s přezdívkou Rawhead, což je pán, jehož se nevyplácí podceňovat. K tomu všemu ještě přibývají trable s odporným sériovým vrahem, kterému se říká Bard. To proto, že do svých nahých obětí skalpelem vyřezává verše. Tohle všechno musí Rorschach zmáknout.
Líbí se mi, jak se Rorschach s nikým nemaže a mučení či drcení čelistí mu není cizí. Taky se mi líbí, jak se Azzarello neštítí toho, aby i Rorschach občas dostal pěkně přes držku a musel se z toho pár dní kurýrovat. Nemám co namítnout, snad jen to, že to mohlo být delší, protože po přečtení si řeknete: “Chci víc!” Příběhu z Rorschachem dávám tak 95%.
Kupte si to a hotovo: Já myslím, že Před Strážci: Komediant/Rorschach je kniha, kterou není špatný nápad vlastnit a přečíst si ji i několikrát s rozumným odstupem času. Rozhodně ji řadím v žebříčku skvělých komiksů někam do vyšších příček.
-
Hodnocení Vlčí Boudy